Part #: 6LV-8-VCR-3S-10MTB7
Specifications
Attribute Value
Body Material 316L VAR
Cleaning Process Standard Cleaning and Packaging (SC-10)
Connection 1 Size 1/2 in.
Connection 1 Type VCR® Metal Gasket Face Seal Gland
Connection 2 Size 10 mm
Connection 2 Type Tube Butt Weld
Flow Restrictor No
eClass (4.1) 37020713
eClass (5.1.4) 37020590
UNSPSC (4.03) 31163000
UNSPSC (10.0) 40142610
Short Glands
Contact
Safe Product Selection
316L VAR VCR Fitting, Short Tube Butt Weld Gland, 1/2 in. VCR x 10 x 1 mm TBW, 0.75 in. (19.1 mm) Ext
Part #: 6LV-8-VCR-3S-10MTB7
View Catalog
Add To Favorites
Catalogs
Short Glands
Specifications
6LV-8-VCR-3S-10MTB7 — 316L VAR VCR Fitting, Short Tube Butt Weld Gland, 1/2 in. VCR x 10 x 1 mm TBW, 0.75 in. (19.1 mm) Ext
Attribute Value
Body Material 316L VAR
Connection 1 Size 1/2 in.
Connection 2 Size 10 mm