Part #: SS-63TS16MM
Specifications
Safe Product Selection
Válvula de bola de 3 piezas serie 60 de acero inox., Asientos de PTFE reforzado, 16 mm Swagelok
3-piece 2-way stainless steel ball valve with 16 mm Swagelok tube fittings, reinforced PTFE seats, lever handle. Rated 2200 PSIG @ 100°F for shutoff flow.
Log in or Register to view price
Catalogs
2-Way Straight Pattern
1/8 ~ 2 in. 및 6 ~ 25 mm 크기; 스텐레스강, 탄소강, 황동 및 특수 합금 재질; 개폐용 (2-방향) 및 방향 전환용 (3-방향) 밸브 ; 여러 조건을 보정하도록 설계된 시트; 활하중, 2 피스 스템 패킹
Features: Operating temperatures up to 400°F (204°C); Working pressures up to 2200 psig (151 bar); Stainless steel or carbon steel construction
Latch lock handle assembly to 4-bolt and 8-bolt 60 series ball valves
S60P steam series ball valve maintenance instructions
Electric Actuator Installation
Résumé de la procédure de nettoyage pour les vannes Série Chlore.
60 Series Ball Valves, 4-Bolt, No Lube Instructions
Notice d’entretien des vannes à boisseau sphérique à 4 boulons séries 60 et 60X
60 Series Flange Seal Installation
Specifications
SS-63TS16MM — Válvula de bola de 3 piezas serie 60 de acero inox., Asientos de PTFE reforzado, 16 mm Swagelok
| Attribute | Value |
|---|---|
| Ball/Stem Material | Acero Inoxidable |
| Body Material | Acero inoxidable 316 |
| Cleaning Process | Limpieza y Embalaje estándar (SC-10) |
| Connection 1 Size | 16 mm |
| Connection 1 Type | Racor Swagelok® |
| Connection 2 Size | 16 mm |
| Connection 2 Type | Racor Swagelok® |
| Fastener Material | Acero inoxidable 316 |
| Flange Seal Material | FKM Fluorocarbono |
| Flow Pattern | 2 vías, Cierre, Recta |
| Handle Color | Negro |
| Handle Style | Palanca |
| Low Emissions Certified | Sí |
| Room Temperature Pressure Rating | 151 BAR @ 37°C / 2200 PSIG @ 100°F |