Код изделия: SS-FM8SL8SL8-18
Технические характеристики
Selección fiable de un producto:
316L Stainless Steel Convoluted (FM) Hose, 1/2 in., 316L Stainless Steel Braid, 1/2 in. Tube Fitting, 18 in. (45.7 cm) Length
Войдите или зарегистрируйтесь, чтобы просмотреть цену
Каталоги
FM Series Flexible Metal Hose
Features: Temperatures from 70 to 400°F (20 to 204°C); Working pressures up to 275 psig (18.9 bar); Sizes from 1/8 to 1/2 in.
Технические характеристики
SS-FM8SL8SL8-18 — 316L Stainless Steel Convoluted (FM) Hose, 1/2 in., 316L Stainless Steel Braid, 1/2 in. Tube Fitting, 18 in. (45.7 cm) Length
| Атрибут | Значение |
|---|---|
| Body Material | 316L Stainless Steel |
| Connection 1 Size | 1/2 in. |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Connection 2 Size | 1/2 in. |
| Connection 2 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| End Connection Material | 316 Stainless Steel |
| Hose Length | 18 in. |
| Hose Size | 1/2 in. |
| Maximum Temperature, °F (°C) | 850 (454) |
| Max Temperature Pressure Rating | 1008 psig (69.4 bar ) |
| Minimum Temperature, °F (°C) | -325 (-198) |
| Room Temperature Pressure Rating | 1800 PSIG @ 100°F /124 BAR @ 37°C |