Referencia #: SS-63TS16MM
Especificaciones
2 Vías Modelo RectoAsiento único de disco cónico comprimido por muelles; empaquetadura chevron auto compensada de dos piezas; y diseño desmontable, las válvulas de bola de 3 piezas para proceso/instrumentación serie 60 están concebidas para fiabilidad y bajo mantenimiento. Inicie la sesión o regístrese para ver los precios お問い合わせ本製品に関するご質問は、担当のスウェージロック指定販売会社までお問い合わせください。指定販売会社は、投資を最大限に活用するためのアドバイスも提供いたします。
安全な製品の選定について:
ステンレス鋼製3ピース型60シリーズ・ボール・バルブ、強化PTFE製シート、16 mmサイズSwagelokチューブ継手
3-piece 2-way stainless steel ball valve with 16 mm Swagelok tube fittings, reinforced PTFE seats, lever handle. Rated 2200 PSIG @ 100°F for shutoff flow.
Inicie la sesión o regístrese para ver los precios
Catálogos
2 Vías Modelo Recto
1/8 ~ 2 in. 및 6 ~ 25 mm 크기; 스텐레스강, 탄소강, 황동 및 특수 합금 재질; 개폐용 (2-방향) 및 방향 전환용 (3-방향) 밸브 ; 여러 조건을 보정하도록 설계된 시트; 활하중, 2 피스 스템 패킹
Features: Operating temperatures up to 400°F (204°C); Working pressures up to 2200 psig (151 bar); Stainless steel or carbon steel construction
Latch lock handle assembly to 4-bolt and 8-bolt 60 series ball valves
S60P steam series ball valve maintenance instructions
Electric Actuator Installation
Caution: Pneumatic actuator operation is sensitive to valve packing nut adjustment.
Abstract of Cleaning Procedure For Chlorine Series Valves.
60 Series Ball Valves, 4-Bolt, No Lube Instructions
This ball replacement kit must be used with the proper 60 series seal maintenance kit.
This stem replacement kit must be used with the proper60 series seal maintenance kit.
60 and 60X Series 4-Bolt Ball Valves Maintenance Instructions
60 Series Flange Seal Installation
Especificaciones
SS-63TS16MM — ステンレス鋼製3ピース型60シリーズ・ボール・バルブ、強化PTFE製シート、16 mmサイズSwagelokチューブ継手
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Material de la bola/vástago | Acier inoxydable |
| Material del Cuerpo | Acier inoxydable 316 |
| Proceso de Limpieza | Nettoyage et conditionnement standard (SC-10) |
| Tamaño conexión 1 | 16 mm |
| Tipo de conexión 1 | Raccord Swagelok® pour tubes |
| Tamaño conexión 2 | 16 mm |
| Tipo de conexión 2 | Raccord Swagelok® pour tubes |
| Material de los Cierres | Acier inoxydable 316 |
| Material de la junta de la brida | Élastomère fluorocarboné FKM |
| Configuración de Caudal | 2 voies, arrêt, droite |
| Color del Mando | Noir |
| Tipo de mando | Levier |
| Certificado de Bajas Emisiones | Oui |
| Rango de presión a temperatura ambiente | 2200 PSIG À 100°F / 151 BAR À 37°C |