Réf. pièce : SS-62TS10MM
Spécifications
Selección fiable de un producto:
ステンレス鋼製3ピース型60シリーズ・ボール・バルブ、強化PTFE製シート、10 mmサイズSwagelokチューブ継手
316 SS 2-way valve with 10 mm Swagelok tube fittings, reinforced PTFE seats, lever handle, and 2200 psig rating. Reliable shutoff for general service.
Ouvrir une session ou s’inscrire pour afficher des prix
Catalogues
Configuration droite, 2 voies
Features: 1/8 to 2 in. and 6 to 25 mm sizes; Stainless steel, carbon steel, brass, and special alloy materials; On-off (2-way) and switching (3-way) valves; Compensating seat design; Live-loaded, two-piece stem packing
Features: Operating temperatures up to 400°F (204°C); Working pressures up to 2200 psig (151 bar); Stainless steel or carbon steel construction
Latch lock handle assembly to 4-bolt and 8-bolt 60 series ball valves
S60P steam series ball valve maintenance instructions
Electric Actuator Installation
Caution: Pneumatic actuator operation is sensitive to valve packing nut adjustment.
Abstract of Cleaning Procedure For Chlorine Series Valves.
60 Series Ball Valves, 4-Bolt, No Lube Instructions
This ball replacement kit must be used with the proper 60 series seal maintenance kit.
This stem replacement kit must be used with the proper60 series seal maintenance kit.
60 and 60X Series 4-Bolt Ball Valves Maintenance Instructions
60 Series Flange Seal Installation
Spécifications
SS-62TS10MM — ステンレス鋼製3ピース型60シリーズ・ボール・バルブ、強化PTFE製シート、10 mmサイズSwagelokチューブ継手
| Attribut | Valeur |
|---|---|
| Matériau de boisseau sphérique/tige | ステンレス鋼の種類 |
| Matériau du corps | 316 ステンレス鋼 |
| Dimension du raccordement 1 | 10 mm |
| Type du raccordement 1 | Swagelok®チューブ継手 |
| Dimension du raccordement 2 | 10 mm |
| Type du raccordement 2 | Swagelok®チューブ継手 |
| Cv maximal | 3.8 |
| Matériau des fixations | 316 ステンレス鋼 |
| Matériau des joints de bride | フルオロカーボンFKM |
| Type d’écoulement | 2方タイプ / 締め切り型 / ストレート型 |
| Couleur de poignée | ブラック |
| Type de poignée | レバー・ハンドル |
| Certification faibles émissions | カタログ有り |
| Pression nominale à température ambiante | 2200 PSIG @ 100°F/151 BAR @ 37℃ |