型番: SS-QC8-B1-12M0
仕様
安全な製品の選定について:
カタログ
Bulkhead Bodies
Features: Step-by-step identification procedure for threads and end connections.
Warning: System pressure must not exceed 250 psig (17.2 bar) at 70°F (20°C) when coupling and uncoupling this product. When uncoupling single-end shutoff quick-connects, system pressure on stem side will vent to atmosphere.
仕様
SS-QC8-B1-12M0 — Stainless Steel Instrumentation Quick Connect Bulkhead Body, 12 mm Swagelok Tube Fitting (QC8 Series)
| 属性 | 値 |
|---|---|
| Air Inclusion | 3 cm3 |
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 12 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| CV Maximum | 1.5 - If coupled with a DESO stem, 2.4 - If coupled with a SESO stem |
| Lubricant | Dow Corning 111 |
| O-Ring Material | Fluorocarbon FKM |
| Pressure Rating Coupled at Max Temp | 250 PSIG @ 400 °F /17.2 BAR @ 204 °C |
| Pressure Rating Coupled at Room Temp | 750 PSIG @ 70 °F /51.6 BAR @ 21 °C |
| Pressure Rating Uncoupled at Room Temp | 250 PSIG @ 70 °F /17.2 BAR @ 21 °C |
| Pressure/Temp Rating (Coupling and Uncoupling) | 250 PSIG @ 70 °F /17.2 BAR @ 21 °C |