Part #: SS-45TS12
Specifications
Sélection des produits en toute sécurité :
Log in or Register to view price
Catalogs
2-Way Straight Pattern
Válvulas para servicio de cierre, conmutación y transferencia; Presiones de servicio de hasta 206 bar (3000 psig); Temperaturas desde –53 a 148°C (-65 a 300°F); Aplicaciones ambientales y de procesos a temperaturas elevadas; Conexiones finales de 3 a 12 mm y de 1/16 a 3/4 pulg.
Esta válvula está prbada en fábrica con nitrógeno a 68,9 bar (1000 PSI), o a la presión de servicio si es menor que 68.9 bar (1000 PSI).
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Ball/Stem Material | Stainless Steel |
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 3/4 in. |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Connection 2 Size | 3/4 in. |
| Connection 2 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| CV Maximum | 6.4 |
| Flow Path | Standard |
| Flow Pattern | 2-Way, Shutoff, Straight |
| Handle Color | Black |
| Handle Style | Lever |
| Low Emissions Certified | Yes |
| Orifice | 0.406 in /10.3 mm |
| Packing Material | Live-Loaded PFA |
| Ring/Disc Material | PTFE-Coated Stainless Steel |
| Room Temperature Pressure Rating | 2500 PSIG @ 100°F /172 BAR @ 37°C |