부품 번호: SS-QC6-D-10M0
사양
Safe Product Selection
Stainless Steel Instrumentation Quick Connect Stem with Valve, 0.5 Cv, 10 mm Swagelok Tube Fitting
로그인 또는 회원가입하여 가격 보기
카탈로그
Espigas DESO
Features: Step-by-step identification procedure for threads and end connections.
Warning: System pressure must not exceed 250 psig (17.2 bar) at 70°F (20°C) when coupling and uncoupling this product. When uncoupling single-end shutoff quick-connects, system pressure on stem side will vent to atmosphere.
사양
SS-QC6-D-10M0 — Stainless Steel Instrumentation Quick Connect Stem with Valve, 0.5 Cv, 10 mm Swagelok Tube Fitting
| 속성 | 값 |
|---|---|
| Material del Cuerpo | Acero inoxidable 316 |
| Proceso de Limpieza | Limpieza y Embalaje estándar (SC-10) |
| Tamaño conexión 1 | 10 mm |
| Tipo de conexión 1 | Racor Swagelok® |
| Cv Máximo | 0,5 - Acoplada con una base estándar o de flujo inverso |
| Lubricante | Dow Corning 111 |
| Material de la junta tórica | FKM Fluorocarbono |
| Rango de presión acoplado a máx. temp. | 17,2 BAR @ 204°C / 250 PSIG @ 400°F |
| Rango de presión acoplado a temp. ambiente | 103 BAR @ 21°C / 1500 PSIG @ 70°F |
| Rango de Presión Desacoplado a Temp. Ambiente | 17,2 BAR @ 21°C / 250 PSIG @ 70°F |
| Rango de Presión (Durante la conexión y desconexión) | 17,2 BAR @ 21°C / 250 PSIG @ 70°F |