Réf. pièce : SS-65TS25MM
Spécifications
Sélection des produits en toute sécurité :
Stainless Steel 3-Piece 60 Series Ball Valve, Reinforced PTFE Seats, 25 mm Swagelok Tube Fitting
1" SS 60 Series ball valve with Swagelok tube fittings, SC-11 cleaning, PTFE seats, and swing-out design. Reliable shutoff, low-maintenance, clean-ready.
Ouvrir une session ou s’inscrire pour afficher des prix
Catalogues
2-Way Straight Pattern
Tamaños de 6 a 25 mm y de 1/8 a 2 pulg.; Materiales de acero inoxidable, acero al carbono, latón y aleaciones especiales; Válvulas de cierre (2 vías) y conmutación (3 vías); Diseño de asiento flexible; Empaquetadura autocompensada de dos piezas
Features: Operating temperatures up to 400°F (204°C); Working pressures up to 2200 psig (151 bar); Stainless steel or carbon steel construction
Latch lock handle assembly to 4-bolt and 8-bolt 60 series ball valves
Instrucciones de mantenimiento de las Válvulas de bola para servicio de vapor serie S60P
Electric Actuator Installation
60 Series Flange Seal Installation
Spécifications
SS-65TS25MM — Stainless Steel 3-Piece 60 Series Ball Valve, Reinforced PTFE Seats, 25 mm Swagelok Tube Fitting
| Attribut | Valeur |
|---|---|
| Ball/Stem Material | Stainless Steel |
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 25 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Connection 2 Size | 25 mm |
| Connection 2 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| CV Maximum | 40 |
| Fastener Material | 316 Stainless Steel |
| Flange Seal Material | Fluorocarbon FKM |
| Flow Pattern | 2-Way, Shutoff, Straight |
| Handle Color | Black |
| Handle Style | Lever |
| Low Emissions Certified | Yes |
| Room Temperature Pressure Rating | 2200 PSIG @ 100°F /151 BAR @ 37°C |