Réf. pièce : SS-12BG-MM
Spécifications
Safe Product Selection
Stainless Steel Bellows Sealed Valve, Gasketed, Spherical Stem Tip, 12 mm Swagelok Tube Fitting
Ouvrir une session ou s’inscrire pour afficher des prix
Catalogues
Straight Pattern, Manual Actuation
Presiones de servicio hasta 68,9 bar (1000 psig); Temperaturas hasta 482°C (900°F); Conexiones finales de 6, 10 y 12 mm y 1/4, 3/8, 1/2 y 3/4 pulgada; Materiales: latón, acero inoxidable y aleación 400
Spécifications
SS-12BG-MM — Stainless Steel Bellows Sealed Valve, Gasketed, Spherical Stem Tip, 12 mm Swagelok Tube Fitting
| Attribut | Valeur |
|---|---|
| Actuator Type | Manual |
| Bellows Material | 321 Stainless Steel |
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Body Seal | Gasket with metal seat |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 12 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Connection 2 Size | 12 mm |
| Connection 2 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| CV Maximum | 1.2 |
| Flow Pattern | Straight (2-way) |
| Gasket | Silver-Plated 316 SS Gasket |
| Handle Color | Green |
| Handle Style | Aluminum Bar |
| Maximum Temperature, °F (°C) | 600 (315) |
| Max Temperature Pressure Rating | 600°F @ 400 PSIG /315°C @ 27.5 BAR |
| Minimum Temperature, °F (°C) | -20 (-28) |
| Room Temperature Pressure Rating | 1000 PSIG @ 100°F /68.9 BAR @ 37°C |