Part #: SS-43YF2-125
Specifications
安全な製品の選定について:
Stainless Steel 1-Piece 40 Series 4-Way Ball Valve, 0.08 Cv, 1/8 in. FNPT, 0.125 in. Ball Orifice
Log in or Register to view price
Catalogs
4-Way Crossover
Работа в режиме «открыто-закрыто», а также в режимах переключения и распределения потоков; Рабочее давление до 206 бар (3000 фунтов на кв. дюйм, ман.); Диапазон температур от –53 до 148°C (от –65 до 300°F); Могут применяться для эксплуатации вне помещений и в технологическихпроцессах с повышенной температурой■ Торцевые соединения от 3 до 12 мм и от 1/16 до 3/4 дюйма
This valve is adjusted for factory testing at 1000 psig (68.9 bar) nitrogen or the rated pressure if lower than 1000 psig (68.9 bar).
Specifications
SS-43YF2-125 — Stainless Steel 1-Piece 40 Series 4-Way Ball Valve, 0.08 Cv, 1/8 in. FNPT, 0.125 in. Ball Orifice
| Attribute | Value |
|---|---|
| Ball/Stem Material | Stainless Steel |
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 1/8 in. |
| Connection 1 Type | Female NPT |
| Connection 2 Size | 1/8 in. |
| Connection 2 Type | Female NPT |
| Connection 3 Size | 1/8 in. |
| Connection 3 Type | Female NPT |
| Connection 4 Size | 1/8 in. |
| Connection 4 Type | Female NPT |
| CV Maximum | 0.3 |
| Flow Path | Standard |
| Flow Pattern | 4-Way, Crossover |
| Handle Color | Black |
| Handle Style | Lever |
| Low Emissions Certified | Yes |
| Orifice | 0.125 in /3.2 mm |
| Packing Material | PTFE |
| Ring/Disc Material | PTFE-Coated Stainless Steel |
| Room Temperature Pressure Rating | 2500 PSIG @ 100°F /172 BAR @ 37°C |