Part #: SS-62TS10MM
Specifications
Safe Product Selection
Stainless Steel 3-Piece 60 Series Ball Valve, Reinforced PTFE Seats, 10 mm Swagelok Tube Fitting
316 SS 2-way valve with 10 mm Swagelok tube fittings, reinforced PTFE seats, lever handle, and 2200 psig rating. Reliable shutoff for general service.
Log in or Register to view price
Catalogs
2-Way Straight Pattern
Tamaños de 6 a 25 mm y de 1/8 a 2 pulg.; Materiales de acero inoxidable, acero al carbono, latón y aleaciones especiales; Válvulas de cierre (2 vías) y conmutación (3 vías); Diseño de asiento flexible; Empaquetadura autocompensada de dos piezas
Features: Operating temperatures up to 400°F (204°C); Working pressures up to 2200 psig (151 bar); Stainless steel or carbon steel construction
Latch lock handle assembly to 4-bolt and 8-bolt 60 series ball valves
Instrucciones de mantenimiento de las Válvulas de bola para servicio de vapor serie S60P
Electric Actuator Installation
PRECAUCIÓN: El ajuste de la tuerca de la empaquetadura puede afectar al rendimiento del actuador.
Resumen del procedimiento de limpieza de las válvulas de la serie para cloro.
60 Series Ball Valves, 4-Bolt, No Lube Instructions
Instrucciones de mantenimiento de las válvulas de bola series 60 y 60X de 4 pernos
60 Series Flange Seal Installation
Specifications
SS-62TS10MM — Stainless Steel 3-Piece 60 Series Ball Valve, Reinforced PTFE Seats, 10 mm Swagelok Tube Fitting
| Attribute | Value |
|---|---|
| Ball/Stem Material | Stainless Steel |
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 10 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Connection 2 Size | 10 mm |
| Connection 2 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| CV Maximum | 3.8 |
| Fastener Material | 316 Stainless Steel |
| Flange Seal Material | Fluorocarbon FKM |
| Flow Pattern | 2-Way, Shutoff, Straight |
| Handle Color | Black |
| Handle Style | Lever |
| Low Emissions Certified | Yes |
| Room Temperature Pressure Rating | 2200 PSIG @ 100°F /151 BAR @ 37°C |