Part #: SS-43GS10MM
Specifications
Safe Product Selection
Stainless Steel 1-Piece 40G Series Ball Valve, 10 mm Swagelok Tube Fitting
Log in or Register to view price
Catalogs
2-Way Straight Pattern
Passages d’écoulement tout ou rien ou de commutation; Pressions de service jusqu’à 206 bar (3000 psig); Températures de –53 à 148°C (–65 à 300°F); Applications environnement extérieur ou de process chauffé.
Conception conforme à la norme ANSI/ISA 76.00.02, plate-forme 38,2 mm (1,5 po); Facile à configurer, à assembler et à entretenir; Vannes, filtres, détendeurs, manomètres et adaptateurs pour autres composants de montage en surface
Features: Locking Bracket Kit.
Cette vanne est ajustée pour un test usine à l’azote à 68.9 bar (1000 PSIG) ou à sa pression de service si celle-ci est inférieure à 68.9 bar (1000 PSIG).
Specifications
SS-43GS10MM — Stainless Steel 1-Piece 40G Series Ball Valve, 10 mm Swagelok Tube Fitting
| Attribute | Value |
|---|---|
| Ball/Stem Material | Stainless Steel |
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 10 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Connection 2 Size | 10 mm |
| Connection 2 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| CV Maximum | 0.9 |
| Flow Path | Standard |
| Flow Pattern | 2-Way, Shutoff, Straight |
| Handle Color | Black |
| Handle Style | Directional |
| Low Emissions Certified | Yes |
| Orifice | 0.187 in /4.7 mm |
| Packing Material | Modified PTFE UHMWPE |
| Ring/Disc Material | Stainless Steel |
| Room Temperature Pressure Rating | 3000 PSIG @ 100°F /206 BAR @ 37°C |