Part #: SS-10TF-MM-LE
Specifications
Sichere Produktauswahl:
Stainless Steel Tee-Type Particulate Filter, 10 mm Swagelok Tube Fitting, No Element
Log in or Register to view price
Catalogs
Tee-Type Filters
Eliminan los contaminantes del sistema; Para servicio de gases y líquidos; Conexiones finales de 3 a 12 mm y de 1/8 a 1/2 pulgada; Materiales: acero inoxidable y latón
Características: Procedimiento de identificación paso a paso de roscas y conexiones finales.
Pages 1-3. Features: installation in high-pressure applications and high safety-factor systems.
Procedure for installing Swagelok tube fittings in sizes over 1 inch or 25 mm.
Specifications
SS-10TF-MM-LE — Stainless Steel Tee-Type Particulate Filter, 10 mm Swagelok Tube Fitting, No Element
| Attribute | Value |
|---|---|
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 10 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Connection 2 Size | 10 mm |