Referencia #: SS-FM4SL4PM4-12
Especificaciones
Selección fiable de un producto:
316L Stainless Steel Convoluted (FM) Hose, 1/4 in., 316L Stainless Steel Braid, 1/4 in. Tube Fitting x 1/4 in. Male NPT, 12 in. (30.5 cm) Length
Inicie la sesión o regístrese para ver los precios
Catálogos
FM Series Flexible Metal Hose
Features: Temperatures from 70 to 400°F (20 to 204°C); Working pressures up to 275 psig (18.9 bar); Sizes from 1/8 to 1/2 in.
Especificaciones
SS-FM4SL4PM4-12 — 316L Stainless Steel Convoluted (FM) Hose, 1/4 in., 316L Stainless Steel Braid, 1/4 in. Tube Fitting x 1/4 in. Male NPT, 12 in. (30.5 cm) Length
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Body Material | 316L Stainless Steel |
| Connection 1 Size | 1/4 in. |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Connection 2 Size | 1/4 in. |
| Connection 2 Type | Male NPT |
| End Connection Material | 316 Stainless Steel |
| Longitud de la Manguera | 12 in. |
| Tamaño de la Manguera | 1/4 in. |
| Máxima Temperatura, °F (°C) | 850 (454) |
| Rango de temperatura y presión máx | 1736 psig (119 bar ) |