Art.-Nr.: SS-44S10MM
Technische Daten
Attribute Wert
Ball/Stem Material Stainless Steel
Body Material 316 Stainless Steel
Cleaning Process Standard Cleaning and Packaging (SC-10)
Connection 1 Size 10 mm
Connection 1 Type Swagelok® Tube Fitting
Connection 2 Size 10 mm
Connection 2 Type Swagelok® Tube Fitting
CV Maximum 6
Flow Path Standard
Flow Pattern 2-Way, Shutoff, Straight
Handle Color Black
Handle Style Lever
Low Emissions Certified Yes
Orifice 0.281 in /7.1 mm
Packing Material PTFE
Ring/Disc Material PTFE-Coated Stainless Steel
Room Temperature Pressure Rating 2500 PSIG @ 100°F /172 BAR @ 37°C
Service Class General
Testing Testing according to WS-22
eClass (4.1) 37010401
eClass (5.1.4) 37010401
UNSPSC (4.03) 40141607
UNSPSC (10.0) 40141607
2-Way Straight Pattern
Contact
Sichere Produktauswahl:
Stainless Steel 1-Piece 40 Series Ball Valve, 6.0 Cv, 10 mm Swagelok Tube Fitting
Art.-Nr.: SS-44S10MM
Katalog ansehen
A two-way straight pattern ball valve, the 40 series regulates liquid flow in a one-piece design.
Zu Favoriten hinzufügen
Kataloge
2-Way Straight Pattern
Technische Daten
SS-44S10MM — Stainless Steel 1-Piece 40 Series Ball Valve, 6.0 Cv, 10 mm Swagelok Tube Fitting
Attribute Wert
Connection 1 Size 10 mm
Connection 2 Size 10 mm
CV Maximum 6
Flow Path Standard
Handle Color Black
Handle Style Lever
Low Emissions Certified Yes
Orifice 0.281 in /7.1 mm
Packing Material PTFE