Part #: SS-45S12MM
Specifications
Attribute Value
Ball/Stem Material Stainless Steel
Body Material 316 Stainless Steel
Cleaning Process Standard Cleaning and Packaging (SC-10)
Connection 1 Size 12 mm
Connection 1 Type Swagelok® Tube Fitting
Connection 2 Size 12 mm
Connection 2 Type Swagelok® Tube Fitting
CV Maximum 12
Flow Path Standard
Flow Pattern 2-Way, Shutoff, Straight
Handle Color Black
Handle Style Lever
Low Emissions Certified Yes
Orifice 0.406 in /10.3 mm
Packing Material PTFE
Ring/Disc Material PTFE-Coated Stainless Steel
Room Temperature Pressure Rating 2500 PSIG @ 100°F /172 BAR @ 37°C
Service Class General
Testing Testing according to WS-22
eClass (4.1) 37010401
eClass (5.1.4) 37010401
UNSPSC (4.03) 40141607
UNSPSC (10.0) 40141607
2-Way Straight Pattern
Contact
Safe Product Selection
Stainless Steel 1-Piece 40 Series Ball Valve, 12 Cv, 12 mm Swagelok Tube Fitting
Part #: SS-45S12MM
View Catalog
Add To Favorites
Catalogs
2-Way Straight Pattern
Specifications
SS-45S12MM — Stainless Steel 1-Piece 40 Series Ball Valve, 12 Cv, 12 mm Swagelok Tube Fitting
Attribute Value
Connection 1 Size 12 mm
Connection 2 Size 12 mm
CV Maximum 12
Flow Path Standard
Handle Color Black
Handle Style Lever
Low Emissions Certified Yes
Orifice 0.406 in /10.3 mm
Packing Material PTFE