Part #: SS-45TS12
Specifications
Подбор изделий с учетом требований безопасности:
Log in or Register to view price
Catalogs
2-Way Straight Pattern
Работа в режиме «открыто-закрыто», а также в режимах переключения и распределения потоков; Рабочее давление до 206 бар (3000 фунтов на кв. дюйм, ман.); Диапазон температур от –53 до 148°C (от –65 до 300°F); Могут применяться для эксплуатации вне помещений и в технологическихпроцессах с повышенной температурой■ Торцевые соединения от 3 до 12 мм и от 1/16 до 3/4 дюйма
This valve is adjusted for factory testing at 1000 psig (68.9 bar) nitrogen or the rated pressure if lower than 1000 psig (68.9 bar).
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Ball/Stem Material | Stainless Steel |
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 3/4 in. |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Connection 2 Size | 3/4 in. |
| Connection 2 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| CV Maximum | 6.4 |
| Flow Path | Standard |
| Flow Pattern | 2-Way, Shutoff, Straight |
| Handle Color | Black |
| Handle Style | Lever |
| Low Emissions Certified | Yes |
| Orifice | 0.406 in /10.3 mm |
| Packing Material | Live-Loaded PFA |
| Ring/Disc Material | PTFE-Coated Stainless Steel |
| Room Temperature Pressure Rating | 2500 PSIG @ 100°F /172 BAR @ 37°C |