Part #: SS-6NBS12MM-G
Specifications
Attribute Value
Body Material 316 Stainless Steel
Cleaning Process Standard Cleaning and Packaging (SC-10)
Connection 1 Size 12 mm
Connection 1 Type Swagelok® Tube Fitting
Connection 2 Size 12 mm
Connection 2 Type Swagelok® Tube Fitting
CV Maximum 0.86
Flow Pattern Straight (2-way)
Handle Style Aluminum Bar
Maximum Temperature, °F (°C) 1200 (648)
Max Temperature Pressure Rating 1200°F @ 1715 PSIG /648°C @ 118 BAR
Minimum Temperature, °F (°C) -65 (-53)
Orifice 0.250 in
Room Temperature Pressure Rating 6000 PSIG @ 100°F /413 BAR @ 37°C
Stem Tip Material Cobalt Based Alloy
Stem Type Ball stem
eClass (4.1) 37010201
eClass (5.1.4) 37010201
UNSPSC (4.03) 40141602
UNSPSC (10.0) 40141602
Straight Pattern, Ball Stem
Needle valves with union-bonnet construction are available in a variety of materials, with working pressures up to 10000 psig (689 bar) and temperatures up to 1200°F (648°C).
Contacto
Selección fiable de un producto:
Stainless Steel Severe Service Union Bonnet Needle Valve, 0.86 Cv, 12 mm Swagelok Tube Fitting, Ball Stem, Graphoil Packing
Part #: SS-6NBS12MM-G
View Catalog
Add To Favorites
Catalogs
Straight Pattern, Ball Stem
Specifications
SS-6NBS12MM-G — Stainless Steel Severe Service Union Bonnet Needle Valve, 0.86 Cv, 12 mm Swagelok Tube Fitting, Ball Stem, Graphoil Packing
Attribute Value
Connection 1 Size 12 mm
Connection 2 Size 12 mm
CV Maximum 0.86
Flow Pattern Straight (2-way)
Handle Style Aluminum Bar
Orifice 0.250 in