부품 번호: SS-QC8-B-12M0
사양
안전한 제품 선택
ステンレス鋼製計装用クイック・コネクツ・ボディ、1.5 Cv、12 mmサイズSwagelokチューブ継手
로그인 또는 회원가입하여 가격 보기
카탈로그
Bodies
Warning: System pressure must not exceed 250 psig (17.2 bar) at 70°F (20°C) when coupling and uncoupling this product. When uncoupling single-end shutoff quick-connects, system pressure on stem side will vent to atmosphere.
사양
SS-QC8-B-12M0 — ステンレス鋼製計装用クイック・コネクツ・ボディ、1.5 Cv、12 mmサイズSwagelokチューブ継手
| 속성 | 값 |
|---|---|
| Air Inclusion | 3 cm3 |
| Body Material | 316 ステンレス鋼 |
| Connection 1 Size | 12 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok®チューブ継手 |
| Lubricant | Dow Corning 111 |
| O-Ring Material | フルオロカーボンFKM |
| Pressure Rating Coupled at Max Temp | 250 PSIG @ 400°F/17.2 BAR @ 204℃ |
| Pressure Rating Coupled at Room Temp | 750 PSIG @ 70°F/51.6 BAR @ 21℃ |
| Pressure Rating Uncoupled at Room Temp | 250 PSIG @ 70°F/17.2 BAR @ 21℃ |
| Pressure/Temp Rating (Coupling and Uncoupling) | 250 PSIG @ 70°F/17.2 BAR @ 21℃ |