Art.-Nr.: SS-QC8-D-12M0
Technische Daten
Sichere Produktauswahl:
Stainless Steel Instrumentation Quick Connect Stem with Valve, 1.5 Cv, 12 mm Swagelok Tube Fitting
Einloggen oder anmelden, um den Preis anzuzeigen
Kataloge
DESO Stems
Warning: System pressure must not exceed 250 psig (17.2 bar) at 70°F (20°C) when coupling and uncoupling this product. When uncoupling single-end shutoff quick-connects, system pressure on stem side will vent to atmosphere.
Technische Daten
SS-QC8-D-12M0 — Stainless Steel Instrumentation Quick Connect Stem with Valve, 1.5 Cv, 12 mm Swagelok Tube Fitting
| Attribute | Wert |
|---|---|
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 12 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| CV Maximum | 1.5 - If coupled with a standard or reverse flow body |
| Lubricant | Dow Corning 111 |
| O-Ring Material | Fluorocarbon FKM |
| Pressure Rating Coupled at Max Temp | 250 PSIG @ 400 °F /17.2 BAR @ 204 °C |
| Pressure Rating Coupled at Room Temp | 750 PSIG @ 70 °F /51.6 BAR @ 21 °C |
| Pressure Rating Uncoupled at Room Temp | 250 PSIG @ 70 °F /17.2 BAR @ 21 °C |
| Pressure/Temp Rating (Coupling and Uncoupling) | 250 PSIG @ 70 °F /17.2 BAR @ 21 °C |