Part #: SS-63TS12MM
Specifications
Подбор изделий с учетом требований безопасности:
Kugelhahn, Edelstahl, Serie 60, dreiteilig, 12 mm Swagelok Rohrverschraubung, Sitze aus verstärktem PTFE
316 SS 2-way valve with 12 mm tube fittings, PTFE seats, and swing-out design. Features spring-loaded seat and chevron stem packing for reliable shutoff.
Log in or Register to view price
Catalogs
2-Way Straight Pattern
Features: 1/8 to 2 in. and 6 to 25 mm sizes; Stainless steel, carbon steel, brass, and special alloy materials; On-off (2-way) and switching (3-way) valves; Compensating seat design; Live-loaded, two-piece stem packing
Features: Operating temperatures up to 400°F (204°C); Working pressures up to 2200 psig (151 bar); Stainless steel or carbon steel construction
Latch lock handle assembly to 4-bolt and 8-bolt 60 series ball valves
S60P steam series ball valve maintenance instructions
Electric Actuator Installation
Caution: Pneumatic actuator operation is sensitive to valve packing nut adjustment.
Abstract of Cleaning Procedure For Chlorine Series Valves.
60 Series Ball Valves, 4-Bolt, No Lube Instructions
This ball replacement kit must be used with the proper 60 series seal maintenance kit.
This stem replacement kit must be used with the proper60 series seal maintenance kit.
60 and 60X Series 4-Bolt Ball Valves Maintenance Instructions
60 Series Flange Seal Installation
Specifications
SS-63TS12MM — Kugelhahn, Edelstahl, Serie 60, dreiteilig, 12 mm Swagelok Rohrverschraubung, Sitze aus verstärktem PTFE
| Attribute | Value |
|---|---|
| Ball/Stem Material | Stainless Steel |
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 12 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Connection 2 Size | 12 mm |
| Connection 2 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| CV Maximum | 7.5 |
| Fastener Material | 316 Stainless Steel |
| Flange Seal Material | Fluorocarbon FKM |
| Flow Pattern | 2-Way, Shutoff, Straight |
| Handle Color | Black |
| Handle Style | Lever |
| Low Emissions Certified | Yes |
| Room Temperature Pressure Rating | 2200 PSIG @ 100°F /151 BAR @ 37°C |