Part #: SS-QC6-S-10M0
Specifications
安全な製品の選定について:
Stainless Steel Instrumentation Quick Connect Stem without Valve, 1.0 Cv, 10 mm Swagelok Tube Fitting
Log in or Register to view price
Catalogs
Stems
Warning: System pressure must not exceed 250 psig (17.2 bar) at 70°F (20°C) when coupling and uncoupling this product. When uncoupling single-end shutoff quick-connects, system pressure on stem side will vent to atmosphere.
Specifications
SS-QC6-S-10M0 — Stainless Steel Instrumentation Quick Connect Stem without Valve, 1.0 Cv, 10 mm Swagelok Tube Fitting
| Attribute | Value |
|---|---|
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 10 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Lubricant | Without lube on any components |
| O-Ring Material | Fluorocarbon FKM |
| Pressure Rating Coupled at Max Temp | 250 PSIG @ 400 °F /17.2 BAR @ 204 °C |
| Pressure Rating Coupled at Room Temp | 1500 PSIG @ 70 °F /103 BAR @ 21 °C |