부품 번호: SS-QC8-B-12M0
사양
Safe Product Selection
카탈로그
몸체
Features: Step-by-step identification procedure for threads and end connections.
Warning: System pressure must not exceed 250 psig (17.2 bar) at 70°F (20°C) when coupling and uncoupling this product. When uncoupling single-end shutoff quick-connects, system pressure on stem side will vent to atmosphere.
사양
SS-QC8-B-12M0 — 스테인리스강 계장용 퀵 코넥트 몸체, 1.5Cv, 12mm 스웨즈락 튜브 피팅
| 속성 | 값 |
|---|---|
| 에어 유입 | 3 cm3 |
| 몸체 재질 | 316 Stainless Steel |
| 세정 공정 | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| 연결구 1 크기 | 12 mm |
| 연결구 1 종류 | Swagelok® Tube Fitting |
| CV 최대 | 1.5 - If coupled with a DESO stem, 2.4 - If coupled with a SESO stem |
| 윤활제 | Dow Corning 111 |
| O-링 재질 | Fluorocarbon FKM |
| 최대 온도에서의 체결된 압력 등급 | 250 PSIG @ 400 °F /17.2 BAR @ 204 °C |
| 실온에서의 체결된 압력 등급 | 750 PSIG @ 70 °F /51.6 BAR @ 21 °C |
| 실온에서의 비체결된 압력 등급 | 250 PSIG @ 70 °F /17.2 BAR @ 21 °C |