Part #: SS-12P6T-MM
Specifications
Safe Product Selection
Stainless Steel Quarter Turn Instrument Plug Valve, 12 mm Swagelok Tube Fitting, 4.8 Cv
Log in or Register to view price
Catalogs
2-Way Straight Pattern
Presiones de servicio hasta 206 bar (3000 psig); Conexiones finales mediante racores Swagelok® y roscas cónicas NPT e ISO; Tamaños desde 6 a 12 mm y desde 1/8 a 1/2 pulgada; Materiales de latón y acero inoxidable 316
Características: Procedimiento de identificación paso a paso de roscas y conexiones finales.
Pages 1-3. Features: installation in high-pressure applications and high safety-factor systems.
Procedure for installing Swagelok tube fittings in sizes over 1 inch or 25 mm.
Specifications
SS-12P6T-MM — Stainless Steel Quarter Turn Instrument Plug Valve, 12 mm Swagelok Tube Fitting, 4.8 Cv
| Attribute | Value |
|---|---|
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 12 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Connection 2 Size | 12 mm |