Part #: SS-43YF2-125
Specifications
Selección fiable de un producto:
Log in or Register to view price
Catalogs
4-Way Crossover
개폐형, 방향전환형 및 교차형 유로; 최대 사용 압력 3000 psig (206 bar); 온도 범위 –53 ~ 148°C (–65 ~ 300°F); 실외 환경 및 고온 공정용 사양; 1/16 ~ 3/4 in. 및 3 ~ 12 mm 연결구
40 series ball valve (standard) packing adjustment instructions, multilingual
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Ball/Stem Material | Stainless Steel |
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 1/8 in. |
| Connection 1 Type | Female NPT |
| Connection 2 Size | 1/8 in. |
| Connection 2 Type | Female NPT |
| Connection 3 Size | 1/8 in. |
| Connection 3 Type | Female NPT |
| Connection 4 Size | 1/8 in. |
| Connection 4 Type | Female NPT |
| CV Maximum | 0.3 |
| Flow Path | Standard |
| Flow Pattern | 4-Way, Crossover |
| Handle Color | Black |
| Handle Style | Lever |
| Low Emissions Certified | Yes |
| Orifice | 0.125 in /3.2 mm |
| Packing Material | PTFE |
| Ring/Disc Material | PTFE-Coated Stainless Steel |
| Room Temperature Pressure Rating | 2500 PSIG @ 100°F /172 BAR @ 37°C |