型番: SS-63TS16MM
仕様
Selección fiable de un producto:
Kugelhahn, Edelstahl, Serie 60, dreiteilig, 16 mm Swagelok Rohrverschraubung, Sitze aus verstärktem PTFE
3-piece 2-way stainless steel ball valve with 16 mm Swagelok tube fittings, reinforced PTFE seats, lever handle. Rated 2200 PSIG @ 100°F for shutoff flow.
ログインまたは登録して価格を見る
カタログ
2方タイプ・ストレート型
1/8 ~ 2 in. 및 6 ~ 25 mm 크기; 스텐레스강, 탄소강, 황동 및 특수 합금 재질; 개폐용 (2-방향) 및 방향 전환용 (3-방향) 밸브 ; 여러 조건을 보정하도록 설계된 시트; 활하중, 2 피스 스템 패킹
Features: Operating temperatures up to 400°F (204°C); Working pressures up to 2200 psig (151 bar); Stainless steel or carbon steel construction
Latch lock handle assembly to 4-bolt and 8-bolt 60 series ball valves
S60P steam series ball valve maintenance instructions
Caution: Pneumatic actuator operation is sensitive to valve packing nut adjustment.
Abstract of Cleaning Procedure For Chlorine Series Valves.
60 Series Ball Valves, 4-Bolt, No Lube Instructions
This ball replacement kit must be used with the proper 60 series seal maintenance kit.
This stem replacement kit must be used with the proper60 series seal maintenance kit.
60 and 60X Series 4-Bolt Ball Valves Maintenance Instructions
60 Series Flange Seal Installation
仕様
SS-63TS16MM — Kugelhahn, Edelstahl, Serie 60, dreiteilig, 16 mm Swagelok Rohrverschraubung, Sitze aus verstärktem PTFE
| 属性 | 値 |
|---|---|
| ボール型/ステム材質 | Edelstahl |
| ボディ材質 | Edelstahl 316 |
| 洗浄プロセス | Standardreinigung und -verpackung (SC-10) |
| コネクション1 サイズ | 16 mm |
| コネクション1 タイプ | Swagelok® Rohrverschraubung |
| コネクション2 サイズ | 16 mm |
| コネクション2 タイプ | Swagelok® Rohrverschraubung |
| フランジ・シール材質 | Fluorkautschuk FPM |
| フロー・パターン | 2-Wege, Absperr, Gerade |
| ハンドル・カラー | Schwarz |
| ハンドル・タイプ | Hebel |
| 低排出ガス認定 | Ja |
| 室温における最高使用圧力 | 151 BAR bei 37 °C /2200 PSIG bei 100 °F |