Part #: SS-QC6-D-10M0
Specifications
Safe Product Selection
Schnellkupplungsstecker , Edelstahl, absperrend, Cv 0,5, 10 mm Swagelok Rohrverschraubung
Log in or Register to view price
Catalogs
DESO Stems
Features: Step-by-step identification procedure for threads and end connections.
Warning: System pressure must not exceed 250 psig (17.2 bar) at 70°F (20°C) when coupling and uncoupling this product. When uncoupling single-end shutoff quick-connects, system pressure on stem side will vent to atmosphere.
Specifications
SS-QC6-D-10M0 — Schnellkupplungsstecker , Edelstahl, absperrend, Cv 0,5, 10 mm Swagelok Rohrverschraubung
| Attribute | Value |
|---|---|
| Body Material | Edelstahl 316 |
| Cleaning Process | Standardreinigung und -verpackung (SC-10) |
| Connection 1 Size | 10 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Rohrverschraubung |
| CV Maximum | 0,5 - bei Verbindung mit einem Standard-Körper mit Absperrung |
| Lubricant | Dow Corning 111 |
| O-Ring Material | Fluorkautschuk FPM |
| Pressure Rating Coupled at Max Temp | 17,2 BAR bei 204 °C /250 PSIG bei 400 °F |
| Pressure Rating Coupled at Room Temp | 103 BAR bei 21 °C /1500 PSIG bei 70 °F |
| Pressure Rating Uncoupled at Room Temp | 17,2 BAR bei 21 °C /250 PSIG bei 70 °F |
| Pressure/Temp Rating (Coupling and Uncoupling) | 17,2 BAR bei 21 °C /250 PSIG bei 70 °F |