型番: SS-CHF4-10
仕様
属性
Backup Ring Material PTFE
Body Material 316 Stainless Steel
Cleaning Process Standard Cleaning and Packaging (SC-10)
Connection 1 Size 1/4 in.
Connection 1 Type Female NPT
Connection 2 Size 1/4 in.
Connection 2 Type Female NPT
Cracking Pressure 10 psi (0.69 bar, 0.069 MPa)
CV Maximum 0.67
O-Ring Material Fluorocarbon FKM
Room Temperature Pressure Rating 6000 PSIG @ 100°F /413 BAR @ 37°C
Surface Finish Standard
Testing No Optional Testing
eClass (4.1) 37010801
eClass (5.1.4) 27300400
UNSPSC (4.03) 40141622
UNSPSC (10.0) 40141641
Fixed Pressure
お問い合わせ
安全な製品の選定について:
Stainless Steel Poppet 6000 psig (413 bar) Check Valve, 1/4 in. FNPT, 10 psig (0.69 bar)
型番: SS-CHF4-10
カタログを見る
お気に入りに追加する
カタログ
Fixed Pressure
仕様
SS-CHF4-10 — Stainless Steel Poppet 6000 psig (413 bar) Check Valve, 1/4 in. FNPT, 10 psig (0.69 bar)
属性
Backup Ring Material PTFE
Connection 1 Size 1/4 in.
Connection 1 Type Female NPT
Connection 2 Size 1/4 in.
Connection 2 Type Female NPT
CV Maximum 0.67