型番: SS-63TS12MM
仕様
安全な製品の選定について:
カタログ
2方タイプ・ストレート型
1/8 ~ 2 in. 및 6 ~ 25 mm 크기; 스텐레스강, 탄소강, 황동 및 특수 합금 재질; 개폐용 (2-방향) 및 방향 전환용 (3-방향) 밸브 ; 여러 조건을 보정하도록 설계된 시트; 활하중, 2 피스 스템 패킹
Features: Operating temperatures up to 400°F (204°C); Working pressures up to 2200 psig (151 bar); Stainless steel or carbon steel construction
Latch lock handle assembly to 4-bolt and 8-bolt 60 series ball valves
S60P steam series ball valve maintenance instructions
Caution: Pneumatic actuator operation is sensitive to valve packing nut adjustment.
Abstract of Cleaning Procedure For Chlorine Series Valves.
60 Series Ball Valves, 4-Bolt, No Lube Instructions
This ball replacement kit must be used with the proper 60 series seal maintenance kit.
This stem replacement kit must be used with the proper60 series seal maintenance kit.
60 and 60X Series 4-Bolt Ball Valves Maintenance Instructions
60 Series Flange Seal Installation
仕様
SS-63TS12MM — ステンレス鋼製3ピース型60シリーズ・ボール・バルブ、強化PTFE製シート、12 mmサイズSwagelokチューブ継手
| 属性 | 値 |
|---|---|
| ボール型/ステム材質 | ステンレス鋼の種類 |
| ボディ材質 | 316 ステンレス鋼 |
| コネクション1 サイズ | 12 mm |
| コネクション1 タイプ | Swagelok®チューブ継手 |
| コネクション2 サイズ | 12 mm |
| コネクション2 タイプ | Swagelok®チューブ継手 |
| 最大Cv | 7.5 |
| フランジ・シール材質 | フルオロカーボンFKM |
| ハンドル・カラー | ブラック |
| ハンドル・タイプ | レバー・ハンドル |
| 低排出ガス認定 | カタログ有り |
| 室温における最高使用圧力 | 2200 PSIG @ 100°F/151 BAR @ 37℃ |