Part #: SS-62TS10MM
Specifications
Sélection des produits en toute sécurité :
Шаровой кран с 3-компонентным корпусом серии 60 из нерж. стали, седла из армированного фторопласта (PTFE), трубный обжимной фитинг Swagelok 10 мм
316 SS 2-way valve with 10 mm Swagelok tube fittings, reinforced PTFE seats, lever handle, and 2200 psig rating. Reliable shutoff for general service.
Log in or Register to view price
Catalogs
2-Way Straight Pattern
1/8 ~ 2 in. 및 6 ~ 25 mm 크기; 스텐레스강, 탄소강, 황동 및 특수 합금 재질; 개폐용 (2-방향) 및 방향 전환용 (3-방향) 밸브 ; 여러 조건을 보정하도록 설계된 시트; 활하중, 2 피스 스템 패킹
Features: Operating temperatures up to 400°F (204°C); Working pressures up to 2200 psig (151 bar); Stainless steel or carbon steel construction
Latch lock handle assembly to 4-bolt and 8-bolt 60 series ball valves
S60P steam series ball valve maintenance instructions
Electric Actuator Installation
Caution: Pneumatic actuator operation is sensitive to valve packing nut adjustment.
Abstract of Cleaning Procedure For Chlorine Series Valves.
60 Series Ball Valves, 4-Bolt, No Lube Instructions
This ball replacement kit must be used with the proper 60 series seal maintenance kit.
This stem replacement kit must be used with the proper60 series seal maintenance kit.
60 and 60X Series 4-Bolt Ball Valves Maintenance Instructions
60 Series Flange Seal Installation
Specifications
SS-62TS10MM — Шаровой кран с 3-компонентным корпусом серии 60 из нерж. стали, седла из армированного фторопласта (PTFE), трубный обжимной фитинг Swagelok 10 мм
| Attribute | Value |
|---|---|
| Ball/Stem Material | Edelstahl |
| Body Material | Edelstahl 316 |
| Cleaning Process | Standardreinigung und -verpackung (SC-10) |
| Connection 1 Size | 10 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Rohrverschraubung |
| Connection 2 Size | 10 mm |
| Connection 2 Type | Swagelok® Rohrverschraubung |
| CV Maximum | 3.8 |
| Fastener Material | Edelstahl 316 |
| Flange Seal Material | Fluorkautschuk FPM |
| Flow Pattern | 2-Wege, Absperr, Gerade |
| Handle Color | Schwarz |
| Handle Style | Hebel |
| Low Emissions Certified | Ja |
| Room Temperature Pressure Rating | 151 BAR bei 37 °C /2200 PSIG bei 100 °F |