Part #: SS-43GS10MM
Specifications
Attribute Value
Ball/Stem Material Stainless Steel
Body Material 316 Stainless Steel
Cleaning Process Standard Cleaning and Packaging (SC-10)
Connection 1 Size 10 mm
Connection 1 Type Swagelok® Tube Fitting
Connection 2 Size 10 mm
Connection 2 Type Swagelok® Tube Fitting
CV Maximum 0.9
Flow Path Standard
Flow Pattern 2-Way, Shutoff, Straight
Handle Color Black
Handle Style Directional
Low Emissions Certified Yes
Orifice 0.187 in /4.7 mm
Packing Material Modified PTFE UHMWPE
Ring/Disc Material Stainless Steel
Room Temperature Pressure Rating 3000 PSIG @ 100°F /206 BAR @ 37°C
UNSPSC (4.03) 40141607
UNSPSC (10.0) 40141607
2-Way Straight Pattern
Contact
Sélection des produits en toute sécurité :
Stainless Steel 1-Piece 40G Series Ball Valve, 10 mm Swagelok Tube Fitting
Part #: SS-43GS10MM
View Catalog
Add To Favorites
Catalogs
2-Way Straight Pattern
Specifications
SS-43GS10MM — Stainless Steel 1-Piece 40G Series Ball Valve, 10 mm Swagelok Tube Fitting
Attribute Value
Connection 1 Size 10 mm
Connection 2 Size 10 mm
CV Maximum 0.9
Flow Path Standard
Handle Color Black
Handle Style Directional
Low Emissions Certified Yes
Orifice 0.187 in /4.7 mm