Part #: SS-12TF-MM-440
Specifications
Selección fiable de un producto:
Stainless Steel Tee-Type Particulate Filter, 12 mm Swagelok Tube Fitting, 440 Micron Pore Size
Log in or Register to view price
Catalogs
Tee-Type Filters
Entfernen Systemverunreinigungen, Für Gas- und Flüssigkeitsanwendungen geeignet, Endanschlüsse 3 bis 12 mm und 1/8 bis 1/2 Zoll, Werkstoffe Edelstahl und Messing
Merkmale: Systematisches Verfahren zur Identifikation von Gewinden und Endanschlüssen.
Pages 1-3. Features: installation in high-pressure applications and high safety-factor systems.
Procedure for installing Swagelok tube fittings in sizes over 1 inch or 25 mm.
Specifications
SS-12TF-MM-440 — Stainless Steel Tee-Type Particulate Filter, 12 mm Swagelok Tube Fitting, 440 Micron Pore Size
| Attribute | Value |
|---|---|
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 12 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Connection 2 Size | 12 mm |