Part #: SS-63TS16MM
Specifications
2 Vías Modelo RectoAsiento único de disco cónico comprimido por muelles; empaquetadura chevron auto compensada de dos piezas; y diseño desmontable, las válvulas de bola de 3 piezas para proceso/instrumentación serie 60 están concebidas para fiabilidad y bajo mantenimiento. Log in or Register to view price ContactoSi tiene preguntas sobre este producto, contacte con su centro local autorizado de ventas y servicio. También pueden informarle sobre los servicios de apoyo para ayudarle a sacar el máximo partido a su inversión.
Selección fiable de un producto:
Stainless Steel 3-Piece 60 Series Ball Valve, Reinforced PTFE Seats, 16 mm Swagelok Tube Fitting
3-piece 2-way stainless steel ball valve with 16 mm Swagelok tube fittings, reinforced PTFE seats, lever handle. Rated 2200 PSIG @ 100°F for shutoff flow.
Log in or Register to view price
Catalogs
2 Vías Modelo Recto
1/8 ~ 2 in. 및 6 ~ 25 mm 크기; 스텐레스강, 탄소강, 황동 및 특수 합금 재질; 개폐용 (2-방향) 및 방향 전환용 (3-방향) 밸브 ; 여러 조건을 보정하도록 설계된 시트; 활하중, 2 피스 스템 패킹
Features: Operating temperatures up to 400°F (204°C); Working pressures up to 2200 psig (151 bar); Stainless steel or carbon steel construction
Latch lock handle assembly to 4-bolt and 8-bolt 60 series ball valves
S60P steam series ball valve maintenance instructions
Electric Actuator Installation
Caution: Pneumatic actuator operation is sensitive to valve packing nut adjustment.
Abstract of Cleaning Procedure For Chlorine Series Valves.
60 Series Ball Valves, 4-Bolt, No Lube Instructions
This ball replacement kit must be used with the proper 60 series seal maintenance kit.
This stem replacement kit must be used with the proper60 series seal maintenance kit.
60 and 60X Series 4-Bolt Ball Valves Maintenance Instructions
60 Series Flange Seal Installation
Specifications
SS-63TS16MM — Stainless Steel 3-Piece 60 Series Ball Valve, Reinforced PTFE Seats, 16 mm Swagelok Tube Fitting
| Attribute | Value |
|---|---|
| Material de la bola/vástago | Acero Inoxidable |
| Material del Cuerpo | Acero inoxidable 316 |
| Proceso de Limpieza | Limpieza y Embalaje estándar (SC-10) |
| Tamaño conexión 1 | 16 mm |
| Tipo de conexión 1 | Racor Swagelok® |
| Tamaño conexión 2 | 16 mm |
| Tipo de conexión 2 | Racor Swagelok® |
| Material de los Cierres | Acero inoxidable 316 |
| Material de la junta de la brida | FKM Fluorocarbono |
| Configuración de Caudal | 2 vías, Cierre, Recta |
| Color del Mando | Negro |
| Tipo de mando | Palanca |
| Certificado de Bajas Emisiones | Sí |
| Rango de presión a temperatura ambiente | 151 BAR @ 37°C / 2200 PSIG @ 100°F |