Part #: SS-CHM4-25
Specifications
Attribute Value
Backup Ring Material PTFE
Body Material 316 Stainless Steel
Cleaning Process Standard Cleaning and Packaging (SC-10)
Connection 1 Size 1/4 in.
Connection 1 Type Male NPT
Connection 2 Size 1/4 in.
Connection 2 Type Male NPT
Cracking Pressure 25 psi (1.8 bar, 0.18 MPa)
CV Maximum 0.67
O-Ring Material Fluorocarbon FKM
Room Temperature Pressure Rating 6000 PSIG @ 100°F /413 BAR @ 37°C
Surface Finish Standard
Testing No Optional Testing
Fixed Pressure
Contact
Sichere Produktauswahl:
스테인리스강 포펫 6000psig(413bar) 체크 밸브, 1/4인치 MNPT, 25psig(1.8bar)
Part #: SS-CHM4-25
View Catalog
Add To Favorites
Catalogs
Fixed Pressure
Specifications
SS-CHM4-25 — 스테인리스강 포펫 6000psig(413bar) 체크 밸브, 1/4인치 MNPT, 25psig(1.8bar)
Attribute Value
Backup Ring Material PTFE
Connection 1 Size 1/4 in.
Connection 1 Type Male NPT
Connection 2 Size 1/4 in.
Connection 2 Type Male NPT
CV Maximum 0.67